پیچ خودکار

پیچ خودکار مانند سایر پیچ ها می باشد با این تفاوت که این نوع از پیچ ها نیاز به سوراخ برای پیچانده شدن ندارند. از ویژگی های پیچ های خودکار، داشتن رزوه های عمیق و با فاصله می باشد که اتصال سریع و مقاوم برای ماشین کاری های بسیار دقیق را فراهم می کند. پیچ های خودکار احتیاجی به مهره ندارند و به دلیل داشتن نوک تیز قادر به فرو رفتن در مواد مختلف بدون نیاز به ایجاد سوراخ (توسط دریل) می باشند.

پیچ های خودکار دارای تنوع بسیاری بوده و کاربردهای مختلفی دارند از جمله پیچ های مخروطی شکل که دارای رزوه های بزرگ هستند و از مقاومت زیادی برخوردارند به طوری که از این پیچ می توان در لبه قطعات چوبی استفاده نمود زیرا احتمال شکست پیچ بسیار کم می باشد.

پیچ خودکار

پیچ های خودکار رایج دارای نوک تیز هستند. با استفاده از همین نوک تیز و بدون نیاز به دریل، تنها با چرخاندن و فشار دادن، پیچ در ماده فرو می رود. به دلیل همین قابلیت استفاده از پیچ های خودکار به جهت عدم نیاز به دریل کاری و تجهیزات بیشتر، صرفه جویی زیادی در هزینه و زمان اجرای پروژه ها به جود می آوردند.

پیچ خودکار غالباً برای اتصال موادی از جنس پلاستیک، فایبرگلس و چوب مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو بیشتر در صنایعی مانند دکوراسیون داخلی، کابینت سازی، مبلمان، درب و پنجره سازی کاربرد دارد.

پیچ های خودکار انواع متنوعی دارند و هر نوع با افزودن قابلیت ویژه به خود، پیچ های خودکار را ارتقاء داده و کاربردهای بیشتری را به این پیچ ها می افزاید. از جمله مهم ترین نوع پیچ خودکار می توان به پیچ سرمته ای اشاره نمود.

اگر به جای نوک تیز پیچ خودکار، یک مته قرار دهیم، پیچ سرمته ای به جود می آید. سرِ مته ای این نوع پیچ ها دقیقاً مانند یک مته عمل نموده و امکان نفوذ پیچ در مواد سختی مانند فلزات را فراهم می کند.

به طور کلی در مورد پیچ خودکار باید توجه داشت که در صورت سفت شدن بیش از حد باعث شکستن مواد تحت فشار می شود. بنابراین در سفت کردن پیچ های خودکار باید دقت نمود تا از آسیب زدن به متصل شونده ها جلوگیری شود.

همچنین پیچ های خودکار در حالت دمونتاژ شدن به ویژه در موادی مانند چوب یا پلاستیک ممکن است شیارهای ایجاد شده در سوراخ صدمه ببیند، به صورتی که امکان استفاده مجدد از این سوراخ برای پیچ دیگری مناسب نباشد.برای رفع این مشکل باید از پیچ خوکار بزرگتری در همین سوراخ استفاده شود تا بتواند مانند پیچ قبلی سفت شود.

نحوه استفاده و کارکرد پیچ خودکار