پیچ های ساخته شده از سوپر آلیاژ ها

همانطور که از نام سوپر آلیاژها یا آلیاژهای فوق العاده، مشخص هست، آلیاژهای ویژه ای هستند که دارای مقاومت و استحکام بیشتری نسبت به سایر مواد مورد استفاده برای ساخت پیچ هستند. پیچ های ساخته شده از سوپر آلیاژها، مقاومت مکانیکی ، پایداری سطح ، مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر خزش در دماهای بالا را دارند. برخی از سوپرآلیاژهای معمول شامل موارد زیر هستند :

  •  سوپرآلیاژهای فولادی  ( Hastelloy) : سوپرآلیاژهای فولادی بر پایه نیکل، در مقابل خوردگی مقاومت بالایی دارند که هستلوی بهترین آن هاست. این سوپرآلیاژ از نیکل و درصدهای کمی از تعداد زیادی عنصر دیگر تشکیل شده است. مقاومت این آلیاژ در مقابل خوردگی طی کارکرد در شرایط مختلف بسیار بالا بوده و برای تحمل تنش های شدید و دماهای بالا مناسب است. علاوه بر مقاوت بالایی که این آلیاژ در مقابل انواع خوردگی از خود نشان می دهد، قطعات ساخته شده از این آلیاژ فلزی در مصارف شیمیایی متعددی که می تواند فلزات را اکسید کند نیز عملکرد بهینه ای دارند.
  •  اینکونل (Inconel) : یک گروه از سوپرآلیاژهای برپایهٔ نیکل هستند که در برابر خوردگی و اکسیداسیون در شرایط کاری، دما و فشار بالا مقاومت بالایی دارند. در حرارت بالا، روی سطح آلیاژهای اینکونل لایه‌ای مقاوم، پایدار وغیرفعال از اکسید ایجاد می‌شود که از خوردگی بیشتر جلوگیری می‌نماید. اینکونل در رنج وسیعی از دماها استحکام خود را حفظ می‌کند.
  •  اینکولوی ( Incoloy ) : به مجموعه ای ازسوپرآلیاژهای تولید شده توسط گروه شرکت های Special Metals Corporation گفته می شوند. این آلیاژها بیشتر مبتنی بر نیکل هستند ومقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی های عالی در دمای بالا دارند.
  •  مونل ( Monel ) : مونل ها گروهی از آلیاژهای نیکل هستند که در درجه اول از نیکل 52% تا 67% و مس تشکیل شده اند و شامل مقادیر کمی از آهن ، منگنز، کربن و سیلیکون هستند. به طور معمول مونل قوی تر از نیکل خالص است و در برابر خوردگی توسط بسیاری از عوامل از جمله؛ جریان سریع آب دریا مقاوم است.
    به غیر از موارد ذکر شده ، گاهی اوقات جهت افزایش استحکام پیچ ها و مقاوم سازی آن ها در برابر خودگی بر اثر عوامل مختلف از موادی جهت پوشش پیچ ها استفاده می شود که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود.

پوشش پیچ ها :

به غیر از موارد ذکر شده ، گاهی اوقات جهت افزایش استحکام پیچ ها و مقاوم سازی آن ها در برابر خوردگی بر اثر عوامل مختلف از موادی جهت پوشش پیچ ها استفاده می شود که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود.

  • پوشش روی : پوشش روی به عنوان یک sacrificial anode برای فلز سطح زیرین عمل می کند و با ایجاد حفاظت کاتدی ( فراهم نموندن الکترون اضافی برای فلز) مانع از خوردگی فلز می شود.
  • پوشش کروم : استفاده ازپوشش کروم یا آبکاری ، با ایجاد سطح براق و درخشنده علاوه بر مقاوم سازی پیچ در برابر خوردگی موجب جلابخشی و زیبایی محصول نهایی می شود.
  • پوشش اکسید سیاه (آهن سیاه): از این پوشش نیز بیشترجهت زیبایی بخشی به پیچ استفاده می شود اما علاوه برآن ، پوشش اکسید سیاه سبب افزایش مقاومت در برابر خوردگی وکاهش اصطکاک می شود. اما این پوشش در برابر خراشیدن به راحتی زدوده یا فرسوده می شود.